Skip to main content

Ľavou rukou za pravým uchom

Optimalizácia webaplikácie je snáď jedna z najhorších vecí na práci webdevelopera alebo kódera. Niet horšieho pocitu, ako keď nejaká feature vo veľkej väčšine prípadov funguje, no nájde sa browser, kde daná vec nejde …

V Creative Department robíme weby, microsites a appky rozličného druhu, no častokrát narazíme na problémy s kompatibilitou. Pokiaľ to nie je nutné, snažíme sa vyhýbať flashu, nakoľko odrezali by sme inak iOS a Android užívateľov. Statické weby sa snažíme teda oživiť aspoň cez HTML5 a CSS3. Lenže tu tiež narazí človek na problém s podporou tých-ktorých elementov a ich atribútov.

Jeden príklad za všetky

Pre jedného môjho klienta som riešil jedálny menu systém a tak ma napadlo, že aplikujem input políčko typu date. Na stránke caniuse.com som pozeral podporu danej funkcionality v jednotlivých browseroch a nemilo prekvapene som pozeral, že jediné prehliadače s plnou podporou sú Opera a iOS Safari, s čiastočnou Google Chrome. Ok, je možnosť síce použiť v prípade nepodpory napr. jQuery plugin ako fallback riešenie, ale kvôli jednej veci je to trochu blbé loadovať knižnicu jQuery a ešte písať fallback kód.

porovnanie podpory input typu Date
porovnanie podpory input typu Date

Väčšina vs. menšina

Na rankings.sk si viete pozrieť aktuálne zastúpenie a podiely prehliadačov, platforiem, technológií či zariadení surfujúcej vzorky obyvateľstva niektorých európskych krajín vrátane SR. Vystáva však otázka, či donekonečna optimalizovať pre všetkých, alebo malé percento návštevníkov stratiť. Optimalizácia je totiž podľa mňa v dnešnej dobe omnoho viac náročná ako pred tromi-štyrmi rokmi … Problém môže byť napr. evidovaný bug v konkrétnej verzii niektorého browseru, alebo zlé renderovanie konkrétnych vecí a pod. Je dobré mať síce stanovené najnižšie akceptované verzie jednotlivých prehliadačov, ale pri dnešných cykloch môžeme túto tabuľku meniť pomaly častejšie ako spodné prádlo. Na nižšie  priložených tabuľkách si môžete všimnúť par údajov.

Štatistika prehliadačov
Štatistika prehliadačov

 

Môžete si všimnúť , že na Slovensku jasne vedie Google Chrome, ktorý využíva viac ako štvrtina užívateľov, za ním nasleduje Firefox s podielom jednej pätiny užívateľov a nasleduje WebKit Mobile, ktorý prezentuje mobilnú verziu Safari pre iOS zariadenia. Nechýba ani MS Internet Explorer celkovo s 13,5 % , Opera a NokiaBrowser. Celkovo je v prvej desiatke zastúpených 5 renderovacích jadier, z ktorých každé tú-ktorú vec nepodporuje.

Štatistiky využívania Flash
Štatistiky využívania Flash

 

V rámci multimédií Flash Player začína tiež nenápadne strácať. Verzia 10 je častokrát niektorým Flashovým obsahom už nepodporovaná, i keď sa jedna len o jednoduchý prehrávač audia alebo videa. Tu dochádza k stretu v prípade, že užívateľov prehliadač nemá nainštalovaný flash, prípadne ho nepodporuje a zároveň absentuje korektná podpora HTML5 audio a video tagov. V tomto prípade nevieme ponúknuť hudbu alebo videoklip.

 

Štatistika mobilných zariadení
Štatistika mobilných zariadení

Takisto vývoj newebových aplikácií pre mobilné zariadenia je niekedy ťažké rozhodnutie, či áno alebo nie. V tabuľke jasne vedú iOS zariadenia iPhone a iPad, všeobecne sú tablety na vzostupe. Android zariadenia sú tiež vo veľkom zastúpené, avšak z dôvodu širokej skupiny výrobcov HW sa podiel Android zariadení „triešti“ podľa modelov, čo si môžete všimnúť na zvyšných ôsmich priečkach v tabuľke, hoc dávajú cez 20%.

 

A ako vnímate situáciu Vy, prípadne ako ju riešite? Mal by podľa Vás situácii veliť vývojár alebo podľa hesla „náš zákazník, náš pán“ práve užívateľ? Je lepšie zjednotenie vývoja, alebo súčasný stav?

 

Foto: sxc.hu , rankings.sk

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

One thought to “Ľavou rukou za pravým uchom”

  1. Na reálne využitie HTML5 sa môžme tešiť. V buducnosti to určite uľahčí veľa problémov. Teraz je ale efektívnejšie (vzhľadom na pomalšie prímanie zmien, resp. aj vývoja HTML5 špecifikácie) použiť starú metódu. Teda neškrabať sa „ľavou rukou za pravým uchom“, ale použiť s čistým svedomím trebárs spomínané jQuery. Myslím, že pre zákazníka je dôležitejšie fungujúce riešenie dnes, ako riešenie, ktoré bude možno fungovať zajtra.
    Napriek tomu, sa už veľa vecí z HTML5 dá v reále použiť (hlavne sémantika, teda tagy article, footer, nav, section, v obmedzenejšej forme audio, video). CSS3 je menej podstatné, kedže ide len o „skrášlovátka“ a dá sa to poistiť (trebárs gradient sa dá poistiť backgroundom). Samozrejme treba byť opatrný, aby sa podpora danej funkcionality neobmedzovala na pár prehliadačov (ako napríklad zmieňovaný input type s dátumom).
    „Zjednotenie vývoja“ by podľa mňa rozhodne nepomohlo. Spomeňme si na časy „optimalizované pre prehliadač x a rozlíšenie xy“. Naopak si myslím, že vnesenie konkurencie do sveta prehliadačov nám vývoj rapídne urýchlilo a prináša svoje ovocie.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: