Skip to main content

Koniec software-ovej diskriminácii!

Už viac ako rok som aktívny používateľ open-source. Používam výhradne linux a aj programy na ňom sú open-source. Vie má však rozladiť obmedzenie tvorcov stránok či aplikácií.

O čom hovorím? Kopa pluginov, či formátov je uzavretý formát alebo sa naň vzťahuje proprietárna licencia. Do týchto skupín sa radia wmv, flash a pod., ktoré majú otravné licencie alebo ešte lepšie sú len 32-bitové, takže užívatelia 64-bitových platforiem (je ich čím ďalej, tým viac) majú smolu. A nekončí to len pri tomto.

Pokiaľ niekde napíšete, že ste používateľom OS Linux alebo používate nejaký open-source program (Firefox, Open Office, …), väčšinou Vám nevedia alebo nechcú pomôcť poprípade Vám poradia používať Windows (bleeee). Najčastejšie sa s týmto problémom stretnete na webových stránkach. Isto ste si mohli všimnúť na mnohých weboch oznam „Optimalizované pre Internet Explorer“ a pod (napríklad newlinx.sk) … Ale prečo? Ďaľším skvelým príkladom je internetový archív TV Markíza. Neviem, čo robia s tými wmv, ale ide mi jedine zvuk bez obrazu, narozdiel od archívu TV JOJ, kde mi ide obraz aj zvuk. Neviem, prečo nemôžu ponúkať napríklad OGG formát.

Možno sa situácia pohne vpred hlavne v Európe aj vďaka Európskej komisii či Európskemu parlamentu, ktoré beztak už bojujú voči monopolnému chovaniu Microsoft-u a uvažujú nad používanim otvorených formátov ako je .odf, .odt či .ogg pri streamovaní záznamov rokovaní. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia, ale verím, že k lepšiemu. Týmto by som chcel poprosiť aj začínajúcich tvorcov webových stránok, aby nerobili weby LEN pre deravý Internet Explorer, ale aby boli ohľaduplní aj k W3C štandardom a používateľom iných browserov. V opačnom prípade bude vačšina mojich webov len pre používateľov prehliadačov na báze Gecko a ostatné budú blokované (čiže všetky IE based prehliadače). Kruté? Ani nie. Zase to pocítia nevinní surferi. Až kým sa pár ľudí nespamätá. Najhoršie je, že v mnohých veľkých firmách software-ová politika neumožňuje používať open-source, takže v Tatra Banke nepoužívajú na internet nič iné než Internet Explorer. Čo si o tom myslíte Vy?

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

9 thoughts to “Koniec software-ovej diskriminácii!”

 1. wau :o)
  predpokladam, ze Tomas je jeden z tych, co si pre kazdu sprostost, „hupia“ co najdrahsi program. ved preco nie, ved na zmenu velkosti fotky je potrebne vlastnit Adobe Photoshop ;))

 2. Tomas: Pokial viem to neni 97% vacsina, ale uz len 90% vacsina a nechutna politika M$, ktora to uz fakt prehana tie cisla bude este znizovat..;)

 3. Mily Tomas 🙂 zjavne trpis nejakym komplexom 🙂 ked mi vecer dosli SMSky s tvojimi NEZMYSELNYMI nazormi, rehotal som sa, ze som nevladal vstat z postele a vziat druhy telefon a odpisat ti … 😀 ktory „sockarsky“ blog system pouzivas? WordPress asi, ze? Ten ti je dobry? 🙂 No nic … necham ta tak 😉 BTW, davam na teba echo na BSA 😉 lebo urcite mas legalny windows a SW v nom 😉

 4. A samozrejme, nadôvažok, želáme veľa radosti z vynájdenia replacu newline za odstavec v najbližšej verzii vášho open-sockárskeho CMS a to už vo verzii 0.000125beta pre ktorý bude treba samozrejme prekompilovať 344342379 rôznych knižníc, kernelu, modulov a nesúvisiacich napodobenín softwaru.

 5. My, 97%-tná väčšina, Vás, linuxové socky ľutujeme.

  Rovnako želáme čoskoré prebudenie sa z čias hipíkov do dnešnej modernej, kapitalistickej spoločnosti.

  Rovnako želáme úspešné doštudovanie strednej školy – učilišťa poľnohospodárskeho, v obore ostrekovač záhradnej zelene.

 6. Zadny statni organ, ktery si platime ze svych dani nema pravo diskriminovat uzivatele OpenSource, byt ja v EU parlamentu, uvazuji o narizeni, ktere by toto diskriminacni jednani ucinilo ilegalnim. Napriklad v Anglii je zakon, ze veskere tamejsi webdesignerske spolecnosti museji produkovat pristupne webove stranky (aby nebyli diskriminovani zrakove postizeni uzivatele).

  A na protest jsem jiz k blokaci M$IE useru pristoupil =)

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: