Skip to main content
different

Rozdielne zmýšľanie pri jednej myšlienke

V máji minulého roku som sa stal členom slovenského fóra na kubuntu.sk a pár týždňov na to aj jeden z moderátorov. Linux ma tak ako dnes veľmi bavil a rád som pomohol nováčikom. Až pokiaľ …

Až pokiaľ nedošlo minulý týždeň k menším nezhodám medzi jedným z adminov a mnou. Čo sa vlastne stalo? V podstate nič a zároveň veľa. Linux je hlavne o komunite. Ľudia si tam, tak ako na iných podobných fórach, radili pri riešení problémov. Snažil som sa aj ja, koniec koncov dodnes vediem na forum.kubuntu.sk v počte príspevkov. Nehovorím, že som neurobil nejaké prešľapy, ale snažil som sa neísť proti komunite. Keď sme sa tam už nejak „oťukali“, spravil som v septembri taký malý komunitný team-building, kde prišli aj samotní administrátori. Všetko sa javilo fajn, no naozaj som nepočítal s vývojom, aký nasledoval.

Fórum som kontroloval každú chvíľu, hlavne keď som si urobil malú pauzu v programovaní, či v inej práci. Hádzal som tipy na šablóny či doplnky do foŕa, snažil som sa robiť promo a podobne. Postupom času som si však všimol, že pribúda nováčikov, ale ubúda činnosť adminov a moderátorov a ostáva väčšina vecí na mne. neskôr som začal drobnú spoluprácu podobného charakteru aj s najväčším linux portálom na Slovensku – LinuxOS.sk. Ak by som to mal zhodnotiť, linuxos.sk funguje omnoho lepšie a je cítiť snahu rozšíriť linux na Slovensku. A rozdielov je medzi nimi veľa.

V marci tohto roku sa uskutočnil tzv. LinuxFest (nultý) a na moje nepríjemné prekvapenie, zástupcovia najväčšieho slovenského distro-portálu nedošli a ani nejavili záujem o túto akciu. Ok, bral som. V máji bol už prvý LinuxFest a situácia sa opakovala. Zhodnotili sme s toms-om situáciu aká je a navrhlo sa riešenie ako situáciu s kubuntu.sk zlepšiť v prospech všetkých.

Na moje prekvapenie pri podaní návrhu spomínanému adminovi, som vyzeral ako ten najhorší. De facto som bol uznaný zo zrady. Neviem však prečo si to myslel. Nebol som to ja, ktorý robil ich prácu? Nejde mi o chvastanie, lebo nemám sa čím chváliť. Ide mi o princíp a komunitu. Ja z toho nemám ani korunu a dá sa povedať, že ani oni z toho Google AdSense nezarobia ťažké peniaze. Keby pristúpili na ten návrh, mohli získať oni i komunita. Tak to skončilo tak, že som si zmenil heslo na fóre, ktoré som si nezapísal, odhlásil sa a zrušil si fórum z bookmark-ov. Zmenil som aj distribúciu a o kubuntu v ich podaní nemám už záujem. Radšej budem podporovať tých, ktorí to myslia s linuxom vážne a vážia si prácu iných. Tých, ktorí nerobia niečo len preto, aby mali pri nicku napísané admin, lebo tak mi to bohužial pripadá.

Takže milí „admini“, zamyslite sa nad tým. Netočí sa svet LEN okolo projektov. Točí sa aj okolo cieľov a ľudí. Akceptujem, že máte školu a iné aktivity. Ale nie ste sami! Ja podnikám, takže pracujem od nevidím do nevidím a nie som sám, ďaľší študujú a čuduj sa svete, nájdu si ten poondený čas! Howgh …

P.S.: Tou ponukou bol prechod kubuntu.sk pod správu, údržbu a podporu linuxos.sk

Doplnkové linky: Kto je Tomáš Srnka? Info 1 Info 2

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

8 thoughts to “Rozdielne zmýšľanie pri jednej myšlienke”

  1. Horuce hlavy mate chlapci, je nas na Slovensku 5 a pol linuxakov, mali by sme drzat pospolu. eMDI dufam, ze este bude o tebe pocut a nezatrpknes. Cas to je velicina, ktora chyba aj mne, preto som uz na kubuntacke forum zavital iba obcas, nieto este zucastnovat sa podujati, ktore su pre mna dost daleko (aj ked som z Blavy) ale uz tam nebyvam. To vies, okrem prace, je tu este aj rodina, v tomto mozno chapem aj adminov fora a nie kazdy ma rad spolocenske podujatia, niekto mozno radsej sedi pred sliepnajucim monitorom a takto prinasa svoj vklad pre komunitu 😉 Nech sa ti dari na ktoromkolvek fore, kde budes rozvijat svoje aktivity 😉

  2. Aj ked som nepatril medzi top-clenov komunity, verim, ze pre cele formum to bude citelna strata.
    Pomohol si ako mne, tak aj mnohym dalsim zacinajucim userom kubuntu. A tak ako mouse dufam, ze sa cela situacia urovna a snad sa vratis….

  3. To je naozaj škoda. Na jednu stranu sa chalanom, ktorí prevádzkujú fórum nečudujem, že ho nechcú dať z rúk. Neviem čo presne si myslel tým „údržbu a podporu“…Neviem, neviem páni nevidím do toho, takže nuchcem kritizovať… Ale dúfam, že sa niekedy (až Vám vychladnú hlavy) vrátiš…

  4. nie, to len Vy ste na to kaslali … preto som navrhol wewek-a, nech pomaha aj on. kaslali ste na to uplne … adminom ste ma nechceli spravit, podporu som robil nielen v ramci webu a sam to dobre vies!!!!! tak sa nehraj na neviniatko week!

  5. Je mi luto ze jeden z najaktivnejsich navsetevnikov stranky zo dna na den zmenil nazor, co sa tyka oficialneho vyjadrenia k tomuto clanku : Dakujeme ludom ktori sa staraju aj o podporu komunity v ramci skoleni a vzdelavania nie len na urovni webu..

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: