Skip to main content

Diváci SuperStar naleteli!

Nedá mi to inak povedať. Som rád, že Vianoce nebude snáď už zdobiť humus s názvom SuperStar. To, čo sa premlelo posledné dni by som nazval mediálnym zvratkom a hyenizmom.

Len nedávno som sa pripojil k bojkotu tejto „show“, ktorá nemá nič s fairplay a dala by sa skôr nazvať „Zlatá Brána“ spojená s hystériou davu.

Keď začala tretia séria, bolo zaujímavé všímať si reakcie ľudí i médií. V jednom denníku som čítal porovnanie, koľko priestoru dostali jednotliví finalisti v upútavkach relácie. Podaktorí cez 5 minút celkového času a niektorí cca. 30 sekúnd. Úžasne férové, však? Nemôžem hovoriť o kvalitách týchto mladých talentov (vekový priemer 17 rokov tipujem), nakoľko som našťastie nevidel ani jednu časť súťaže. Isté je však to, že nátlak, zodpovednosť či ocenenia pre výhercu sú kúsok veľkým sústom pre detského výhercu, odhliadnuc na to, že mediálny tlak môže byť naň až príliš veľký a odhliadnuc od faktu, že po víťazovi po roku už ani pes neštekne, je to od kompetentných až veľmi nezodpovedné.

Kapitolou samou o sebe sú ťahy zakomponovaných médií do hry s ľudmi a peniazmi. Len nedávno na titulke Nového Času bola foto Dominiky Mirgovej s textom „Berkyová v nevýhode“, vo víkendovej prílohe Nového Času bola anketa odborníkov, kto rá z finalistiek vyhrá. Uhádnete, koho najčastejšie tipovali? Ak tipujete Dominiku, tipujete správne. Podľa môjho skromného názoru by možno aj vyhrala Dominika, avšak týmto krokom médií oň došla. Prečo? Po vzhliadnutí týchto vyššie spomínaných článkov začali skalní priaznivci Vierky Berkyovej biť na poplach a SMSkovať o dušu, len aby zmazali Vierkine manko v počte SMS. Veď koniec koncov, o podozreniach s manipuláciou hlasovania sa vyjadril i jeden z finálovej dvanástky po svojom vypadnutí a určite nebol sám, čo pochyboval.

Nemám v pláne nikoho obviňovať, nemám ani nič proti finalistom, veď aj moja priateľka to poctivo a horlivo sledovala. Ide mi skôr o princíp, o chovanie médií, o vymývanie mozgov divákom … V kontexte by som mohol použiť Bellovu „nenažranú sviňu“ aj tu. Len s tým rozdielom, že v tomto prípade tou sviňou nebude banka, len televízia. Prachy sú prachy, prachy dělaj clověka, hold, tak to funguje i u nás. Som rád, že ten krik okolo SuperStar stíchol. Jediné, čo to podľa mňa držalo nad vodou, bola moderátorská dvojica a Maťko Konrád (EMOidol EMOdetí) ;-).

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

17 thoughts to “Diváci SuperStar naleteli!”

 1. MAX:
  s tym superstar mas dost pravdu podla mna.
  Ked si pozries historiu ceskoslovenska. Do popredia smeli ist iba ti pekni. Nebol nikde v mediach postihnuty clovek, nikdy sa do popredia nepredral ziaden vozickar, popr. clovek na oko iny ako chudy a pekny. Myslim, ze tato selekcia v slovakoch ostala dodnes, co je skoda, pretoze automaticky zo spolocnosti separuju aj velmi hodnotne a jedinecne osoby.
  AD Superstar, co na tom, ze by siel vyssie nejaky rapper, operny spevak? Vanesa Mae by asi tiez nepresla, a ani Luciano Pavarotti, alebo James Hetfield. Mozno je to aj o tom, ze pre stab je az priliz neochotne a nakladne zapodievat sa specifikami individualnych nadani spevakov a orientuju sa cisto iba na jeden hudobny zaner – „rok zarabajucu pop music“ tak ako bola Britney Spears a ine americke skupiny kde sa vsetko dopredu nadiktovalo a tym to hasne.

 2. No damy a pani, odporucil by som pozriet si Britain’s got Talent popr. America got Talent. Ked to porovnate s tym nasim brakom superstar, superstetka, superdance, superdement a pod. , tak si uvedomite ubohost tejto krajiny a ubohost toho co je na slovensku dolezite a co nie.

 3. 2 jano & 2 gabosh:
  k tej inteligencii asi tolko. pisal som niekde, ze v novom case som bol redaktor? nie, nepisal. nie, nebol som. takze Vasa snaha niekoho prechcat sa opat raz minula ucinkom. 😉 ale aspon som sa pobavil na novy rok 🙂 tento rok budem mat asi vysmiaty 😉 PF2008 vsetkym zelam 😉

 4. 2emdi
  pisaním do NČ by som sa nechválil, to je bulvár, prepáč ale ako jeden bývalý redaktor povedal, stačí napísať sračky a korektorka z toho urobí článok.
  a prepáč, slovenský showbiz, lol 😀
  inak týmto vychvaľovaním ukazuješ svoju žasnú inteligenciu 🙂
  k tomu všetkému len že sa porozprávame až ja budem mať 24 😉

 5. 2 gabosh: ten clovek bez matury robil v novom case, pracuje v TV, pozna slovensky showbiz a ludi v nom … staci ti toto ako argument?

 6. 2Max
  ide o to, že celé to trocha nedáva zmysel. Nevidel som niečo a tvrdím o tom že to je také a také? Akoby som sa vyjadroval k novému albumu Madonny, že je to děs a hrôza na základe toho, že mi niekto niečo povedal a bola na titulke NČ.
  2emdi
  nemám komentovacie obdobie, len toto ma dostalo 🙂

 7. Max: gabosha si ani netreba vsimat 😉 zase ma komentove obdobie, v ktorom asi zahana nudu a tvari sa ako vsadebol vsetkovidel vsetkovie 😀 :))))

 8. 2 Gabosh:
  Porovnávať Emdiho s Mojsejom je podľa mňa dosť prehnané, lebo Emdi v tomto blogu iba pomenoval určité veci, ktoré stámiliónové megaprojekty reality show so sebou ťahajú (bolo ich už dosť a napr. udivujúce zvraty v hlasovaní sa postupne stali takmer štandardnou vlastnosťou týchto programov 🙂 ). Emdi to síce napísal v kritickom tóne, ale v rámci hraníc slušnosti normálneho blogu. To sa nedá porovnávať s Mojsejovými vulgárnymi útokmi na celebrity.

 9. ty si lol,
  finálová bola desiatka 🙂
  nechcem byť k tebe škaredý, ale rastie z teba ďalší samozvaný odborník na média alá ujo Mojsej… Ste si až príliš podobný…

 10. …a keď som sa už nejako rozpísal, tak ešte zopár postrehov… aj keď by som už mal robiť niečo normálne, ale…
  Keď som pred pár rokmi pozeral úplne úplne prvé kastingy na úplne úplne prvú superstar, tak ma zarazilo, že Habera a spol. (myslím že už vtedy tam bol aj on) poslal preč aj ľudí, ktorí evidentne vedeli spievať (aj keď nie som odborník na spev) čo ma dosť prekvapilo. Normálne som nejako nevedel prísť na spôsob, akým postupujúcich vyberajú, lebo to podľa mňa nejak postrádalo logiku. Po dlhom rozmýšlaní ma napadlo, že to, že takmer celý procesorový čas môjho multiprocesorového neurónového systému, ktorý nosím v hlave, spotreboval proces vyhodnocovania, že prečo poslali preč hentoho alebo hentú, keď spieval(a) rovnako ako henten alebo hentá, ktorý/ktorá postúpil(a), a to by mohlo byť skrytou fintou tohoto nového TV zázraku. Proste superobjektívna porota sa zapamätá ako superobjektívna, ale keď sú raz akože objektívni a rez úplne neobjektívny, v hlave sa začnú ľuďom vynárať otázky prečo začo akoto a pod a začne im asi pomaly fenomén superstáru preháňať ich hlavou hore dolu…. 🙂
  Prvú superstar som nejako extra nesledoval, ale raz som počúval rádio a po nejakých tých klasikách ako Bon Džovi, Elán, Anastacia a pod. dali nejakú totálne nevýraznú pesničku, kde nejaká babenka s plochým a zastretým hlasom niečo pospevovalo a normálne som bol hotový že to čo je?!! A potom moderátor zahlásil že to bola prvá slovenská superstar Katka Koščová. Možno bol môj dojem dosť subjektívny, ale počul som už spievať aj úplných amatérov v karaoke a bolo to lepšie – keď má človek trochu talent tak sa dá. Ale superstar je jednoducho superstar! 🙂

 11. … sory, nejak som nedokončil myšlienku….eee…
  takže… čo som chcel povedať?…aha…
  Princíp relácií ako Slávici na ulici bol, že zobrali bežného človiečika z anonymnej masy a nechali ho v TV niečo zaspievať, on bol rád že bol v telke a TV vyplnila každý týždeň nejakú tu polhodinku vysielacieho času takýmito ľudkami. Niektorí spievali dobre, niektorí trapkovali, ale tak to už na tom svete chodí a pozeralo sa to.
  V Superstar je takmer to isté – vyberú zopár tínejdžerov ktorí snívajú o sláve, urobia z nich hviezdy a na tom postavia biznis. Pre organizátorov je asi jedno, či vyhrá ten alebo onen, ale podstatný je priebeh kšeftu a každotýždenné obraty. Preto keď biznis stagnuje napr. tým, že niektorý favorit má už akože istú výhru, organizátor sa snaží tento stav zmeniť, napr. podstrkovaním vhodne volených článkov v denníkoch. Z jeho pohľadu je dobrý každý ťah, ktorý prinesie ďalších napr. 100 tisíc SMS. Toto bohužial vyplýva z mamutieho charakteru takéhoto projektu, pretože udržať projekt s nákladmi cez 100 melónov v zisku nie je asi sranda a manipulácia s emóciami účinkujúcich a divákov je jedna s hlavných metód udržania ekonomiky – osobne si nerobím ilúzie že je to inak.
  Zaujímavé je ale podľa mňa porovanie tých starších speváckych súťaží a Superstaru, pretože vtedy človek vidí, že rozdiel je práve v obrovskej mediálnej mašinérii.

 12. ked tak nadavate na superstar tak preco si nevytvorite nieco svoje? Ano, ide tam o peniaze hlavne ALE O TOM JE TA SUTAZ! nie? Co im zavidite? Tak vymyslite tiez taky format sutaze ktory tolko zarobi.

  Ad finalisti: Finalistov poznam kazdeho osobne, s kazdym som sa rozpraval, poznam aj vedenie sutaze (aj tv markiza) a aj tak sa neodvazim nieco hodnotit lebo uplne do toho nevidim. Spekulacie? podvod? a? CIEL SUTAZE sa podaril – ZISKAT NOVU SUPERSTAR, SPRAVIT SHOW a ZAROBIT PENIAZE. To je vse.

 13. Pred niekoľkými rokmi chodili na rôznych TV relácie, kde zobrali ľudí z ulice, dali im niečo zaspievať (Slávici na ulici, Doremi myslím na Prime atď), príp. porota tam vyberala najlepšieho.
  Superstar v základných princípoch je skoro to isté, ale plus obrovská nafúknutá mediálna bublina. V tých starých reláciách niekto prišiel, zaspieval, príp. vyhral, v Superstari sa ale finalisti vychutnávajúci si rýchlo a nečakane nadobudnutú slávu stávajú bábkami v mediálnej mašinérii otáčajúcej veľké love cez obrovský obchod s emóciami a ilúziami.

 14. tybi. velmi by si sa cudoval mnohym veciam. bohuzial viem, ako to cca. funguje v zakulisi medii, zabudol si aj na fakt, ze televizia ma prijem aj z SMS hlasov. Ja hovorim len svoj nazor, netvrdim zaryto, ze to tak je. ale nie som sam, co ma tento nazor. pozri si, co napisal clovek s nickom psycholog na vybrali.sme.sk …

 15. Myslím, že si mimo… Ako môžeš vôbec hodnotiť niečo, čo si ani raz nevidel?

  Za prvé… Nemám rád, ak niekto prisudzuje subjektom zámery, ktoré nemajú. Hovoríš o médiách, akoby mali nejaký zámer poškodiť, akoby zámerne manipulovali. Avšak jediné, čo médiá chcú, je byť čítané, počúvané alebo pozerané. Je im jedno, o čom budú písať, hlavne nech sa to číta.

  Z tvojho textu to vyzerá, ako nejaká konšpirácia. Nezabúdaj však, že drvivá väčšina hlasujúcich boli puberťáci, ktorí Nový čas nečítajú a zvysoka …. na nejaký hendikep. Vidíš veci komplikovanejšie, než v skutočnosti sú (aspoň v tomto ohľade).

  Že sú v tom prachy? Keby v niečom prachy neboli, ani by sa to neudialo…

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: