Na Slovensku sa schyľuje k ďaľšej kauze na dlhé lakte, ktorá opäť raz zasahuje do štátnych zakázok a samozrejme aj do oblasti IT. Kameňom úrazu a sporu je projekt Ústredného portálu verejnej správy. Oblasť s najväčším podielom korupcie v štátnom rezorte ako sa nedávno vyjadril minister Ivan Mikloš.
Že sa nejedná o fazuľky dokazuje aj suma pre víťazné konzorcium z Eurofondov. „Iba“ 50 miliónov EUR (nechcem vedieť, koľko ľudí na tom pracovalo …). A víťazom je spoločnosť SWAN. Provider, multimedálny operátor a samozrejme … správca národnej domény. Neviem, koľko je v hre, možno je lepšie nevedieť. Ale je prinajmenšom divné, aby poslednou kvapkou na zastavenie realizácie a vyplácanie dohodnutej sumy bola až 9 mesačná nečinnosť dodávateľa. Celkovo bolo pochybení zo strany dodávateľa 15 !!!
Od nedodržiavania harmonogramu, až po nečinnosť, ostatné akoby boli zahalené rúškom tajomstva. Je mi jasné, že prepojenie iných rezortov a pospájanie veľkého kompletu nástrojov pre verejnú správu v rámci informatizácie spoločnosti nie je žiadna hračka. Je tu však niekoľko problémov. Prvým je častokrát odborná nespôsobilosť na strane zadávateľa (spomeniem len portál Daňového riaditeľstva a daňovej správy …), problémom číslo dva je pravdepodobne zlá komunikácia zadávateľ dodávateľ. Ďaľší kameň úrazu je nedôslednosť pri preberaní diela od dodávateľa a asi nulové sankcie aj v prípade pochybenia zo strany dodávateľa. O kvante dodatkov k zmluvám až po ich podpise je asi zbytočné hovoriť.
Úplne ideálny scenár by bol:
- Presné a úplne zadanie zo strany štátu vrátane všetkých konzultácií medzi zúčastnenými rezortmi.
- Zostavenie teamu ľudí, ktorý by tvorili študenti štvrtého/piateho ročníka VS potrebného zamerania pod dohľadom pedagógov a samozrejme študenti FIT/FEI
- Motivácia materiálneho a morálneho charakteru pre týchto študentov + plus napríklad garantovaný kontrakt po ukončení štúdia
- Rovnomerné prerozdelenie finančnej odmeny dohodnutej zmluvne medzi zúčastnené školy a študentov po úspešnom odovzdaní diela, implementácii opráv a celkovej kontrole a odobrení zadávateľom.
Až na súkromný sektor by profitoval na plnej čiare štát. Školy by mali príjem mimo rozpočet, študenti cenné skúsenosti a prax, ministri daných rezortov o problém menej a občan aspoň slabú útechu o kvalite školstva. Ale to by sa muselo chcieť investovať rozumne a liať do vlastného z fondov EÚ a nie neustále rozhadzovať a nezmyselne škrtiť. Treba si dať len pozor na to, aby to nedopadlo aj v tomto prípade ako s kauzou TIPOS. Každá podobná zákazka, kde sa točia veľké peniaze totižto zaváňa parádnym prúserom a nakoniec na psí tridsiatok vyjdeme my, obyčajní občania …
Niečo o zakázke si môžete prečítať v tomto článku.
Ja taktiež godaddy.
no ved prave … o cenach domen ani nehovorim. o byrokracii pri registracii toboz … preto preferujem genericke domeny
Emdi stačí sa pozrieť na CZ NIC tvorba otvoreného softwéru a dokumentácie. Nepoznáš niekoho vyššie, trebalo by im ukázať ten kontrast so Slovenskom. Napr.:http://www.nic.cz/page/418/cz.nic-makes-its-domain-administration-system-open-source/