Skip to main content

Internet je pre všetkých, ale v rámci pravidiel!

Dnes som sa v rámci poobedňajšej pauzy dostal na blog Martinského primátora, v ktorom vysvetľoval, prečo podal trestné oznámenie na autora príspevku voči jeho osobe.

Dotyčný diskutér i keď sa snažil zakryť svoju identitu (pravdivo?) obvinil Martinského primátora z klientelizmu a tunelovania. Ako sám primátor Hrnčiar uvádza, verejní činitelia musia byť nachystaní na slovné útoky v tlači alebo na internete, často skryté za prezývkami alebo slovom anonym. A to aj za veľmi silné a častokrát klamlivé slová.

Internet však nie je až tak anonymný ako by sa mohlo zdať. Vypátrať dotyčnú osobu alebo usvedčiť niekoho nie je veľmi veľký problém. Nie je to tak dávno, čo ma jedna osoba sklamala a tiež voči mne spustila antikampaň, ktorá tiež spočívala vo falošných obvineniach, klamstvách, ohováraní a taktiež najatím ľudí na fyzický útok na moju osobu. Iste, dotyčná sa so mnou rozprávala cez pokec, pod svojím pseudonymom, netušiac, že som to ja. Iste, môže to poprieť, že to ona nebola … Ale …

… Ale neuvedomila si jednu vec. Ako mi sama povedala, bola v tej chvíli v práci, kde čerstvo nastúpila, vedela o mne veci, čo mohla vedieť o mne len ona (ak to posunula ďalej kolegyniam – pochybujem – dopustila sa trestného činu vo veci ohovárania a poškodzovania dobrého mena), takže stačilo do pol roka podať trestné oznámenie, bola by kontaktovaná Polícia, ktorej by prevádzkovateľ portálu poskytol IP adresu z daného času, následne by provider poskytol, komu bola v tej chvíli pridelená, čím by sa potvrdilo jej tvrdenie, že je v práci. Následne overenie rozpisu služieb by dokázalo alebo vyvrátilo jej počínanie. Provideri sú totižto povinní uchovávať IP prideľované zákazníkom po dobu minimálne polroka.

Nie som zástanca cenzúry alebo podobne. Každý by si však mal stáť verejne, neanonymne za svojím názorom a vedieť ho aj obhájiť. Inak by mal držať hubu a krok a na internet by nemal vôbec liezť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo častokrát ignorujem niektoré hanlivé príspevky v komentároch pod mojími článkami.

Týmto držím palce Martinskému primátorovi a želám veľa úspechov jemu i obyvateľom Martina po zvyšok jeho funkčného obdobia.

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

8 thoughts to “Internet je pre všetkých, ale v rámci pravidiel!”

 1. Mas uplnu pravdu a suhlasim s tvojim nazorom na annonymnost prispievatelov. Ja prevadzkujem diskusne forum a zaviedol som na fore aby si ludia davali do podpisov svoje skutocne meno. Ako admin na fore vystupujem pod svojim menom v nicku. Co napisem za tym si stojim. 🙂

 2. Je to akurat v tom,ze ked si „nikto“…tak sa s tym nic nerobi..priklad..dennyhoroskop..tam sa moze urazat v pohode..pisali sme viaceri adminovi a ten nic. Takze
  my bezni ludia sa mozeme nechat urazat do krvi a neostava nic ine,len si to nevsimat.A mart.primator
  to mal riesit inak.Nebude mat clovek odteraz sprosty
  pocit z netcafe,alebo aj doma?Kto ide posudzovat od vcera, dnes..co mozeme pisat a co nie?Super

 3. tak to ano. ale internet by mal byt slobodnym mediom. nie su vsak stanovene presne hranice. niekto sa urazi a „zaluje“ za kazdu blbost, iny znesie kritiku lepsie.

 4. keby tam nebola kamera tak mu na to nepridu 🙂 dobre to vyriesil ze siel do internetovej kaviarne (doslo mu ze ho doma lahko vypatraju), ale mal smolu 🙂 he ked budem chciet nieco napisat prezleciem sa za zenu, hodim parochnu a navstivim e-kafe na vychode slovenska 😀

 5. Kto este nebol ohovoreny na Pokeci, nech hodi kamenom! Skutocne, je to dost problem, navyse tento portal odbija ludi „dajte to na policiu“. Pravda, kto sa bude natahovat pre jednu-dve vety (pssst. sablonu na trestne oznamenie mam pripravenu vo Worde). V podstate ide o to, ze internet je mozno slobodny, ale aj ta sloboda ma iste hranice.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: