Skip to main content

Ako sa štát sám pripravuje o peniaze

Nie je žiadnym tajomstvom, že každý štát sa snaží dostať viac či menej finančných prostriedkov z každého svojho občana. Paradoxne však „brzdy“ v naších inštitúciach dokazujú, že nie je pre nich peniaz ako peniaz.

V poslednej dobe sa točí čoraz viac peňazí na internete. Nákupy v e-shopoch, reklama, hostingy a podobne. Neodmysliteľnou súčasťou každého hostingu je bezpochyby aj doména. Máme rôzne typy domén. domény prvej úrovne, generické a podobne. Naša národná hrdo nesie koncovku .sk , no jej situácia je viac než žalostná.

Národným registrátorom je SK-NIC pôsobiaci v bratislavskej Karlovej Vsi. Pre mnohých programátorov a ľudí z tohto prostredia známa to budova alebo minimálne poštová adresa. Cena za našu doménu sa pohybuje zhruba do 714,- Sk aj s DPH. Ibaže čo keď situácia okolo registrátora vôbec nie je nijak super?

Dôvodov je niekoľko. Podľa webhostingových spoločností zastaralý systém registrácie, podľa záujemcov o doménu s koncovkou .sk príliš veľa byrokracie. Podľa SK-NIC, nedotiahnutá legislatíva, ktorá ešte viac komplikuje situáciu. Jej priblíženie je aj v rozhovore s riaditeľom SK-NIC na sme.sk. Presne opisuje situáciu okolo doménových špekulantov, medzi ktorých donedávna podľa viacerých webhost adminov patrilo viac firiem na Slovensku, ktoré tým boli povestné, na nich je však SK-NIC do určitej miery prikrátky. Zámernou blokáciou mnohých domén za účelom vyššieho zisku z ich predaja je toto prvý krok, ako štát príde o nejaké peniaze. Nejedná sa síce o závratnú sumu, ale keď netečie, aspoň kvapká.

Druhým problémom je zvýšena miera byrokracie pri objednávke .sk domény, pokiaľ nemáte ešte svoj identifikátor. Vtedy je potrebné vytlačiť zmluvu, dať overiť u notára a zaslať (osobne doručiť) do SK-NIC. Tento proces môže trvať aj 72 hodín …

Potom sa niet čo čudovať, že mnohí sa radšej vykašľú na národnú doménu a objednajú si niektorú generickú doménu (.com, .net, . info a pod.) ktorú stačí zaplatiť a funguje do 24 hodín.

Aj týmto spôsobom sa štát vďaka svojej lenivosti pripravuje aspoň o sebemenší príjem. A kde to vlastne viazne? Paradoxne tam, kde by mali o peniazoch vedieť viac než dosť – na ministerstve financií … Obávam sa, že tam je len počiatok problémov .sk internetu …

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

9 thoughts to “Ako sa štát sám pripravuje o peniaze”

  1. myslim ze veta: Obavam sa, ze tam je len Pociatek problemov… by bola vystiznejsia 😀 😀 😀

  2. Same blbosti! Ak sa zrusi povinnost overovania podpisov na zmluve, pribudne este viac spekulantov, to je logicke. A navyse pri registracii na firmu netreba ziadne overovanie, staci ICO a zaslat zmluvu. O jeden dva dni uz mozes surfovat na vlastnom webe. Freeserver je v pohode, a pri objednavke cez nich vam uz nikto domenu nepreberie, aj ked este nemas overeny podpis a zaplatenu domenu. Akurat je u nich problem s behom e-shopov a pod. red. systemov, ktore vyzaduju safe-mode :“on“. Ale to je dan za free.
    To Andrej: Cena domeny .sk je min. treti rok 714 Sk, ak je niekde lacnejsia, tak si treba k tomu dokupit hosting a celkovo to vyjde drahsie.

  3. ako clovek pracujuci v oblasti webhostingu musim jedine suhlasit. velmi casto sa stretavam u klientov s problemom registracie Sk domeny. je to velmi komplikovany a zbytocny proces. domeny na firmu neregistrujeme. kazdy si domenu registruje na asvoje meno. a ak nema svoje ID tak nezostava mu nic ine len si tu zmluvu dat overit a zaslat. mnohi s tym maju problemy a sa im to nepaci. ale musime sa prisposobit. uz davno sa mal tento system zmenit.

  4. ceny nie su take strasne, len to prvotne vybavovanie. Ale staci raz a je pokoj.

    Len pre info, ceny domen SK dvoch asi naj. firiem: Yegon 476 Sk s DPH, Websupport 490 Sk / rok. Freeserver ako hosting nie je moc stastne riesenie, su aj lepsie free.

  5. Hm… myslel som ze .sk menej, nieco len do 500sk. To snad vsetko islo od noveho roka hore ? Mlieko , rohliky, cestovne, narodna domena ….

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: