Skip to main content

Pojmy a dojmy z happeningu pred MV SR

Včera (29.6.2007) som sa zúčastnil miniprotestu proti neodbornému zásahu polície pred ministerstvom vnútra (MV SR). Tak Vám prinášam minireport z tejto akcie.

Celá akcia bola len odpoveďou na zhabanie serverov spoločnosti Websupport s.r.o. políciou, čím došlo k odstaveniu približne 3500 domén. Preto bolo len otázkou času, kedy sa zorganizuje niečo podobné. Akciu ako-takú odštartoval Samo Trnka a.k.a. Samušo. Všetko malo pomerne rýchlý spád. Kým vo štvrtok to boli len písmená a slová na blogu, v piatok bolo už aj povolenie na zhromaždenie a pokladanie starého HW pred budovu MV SR.

Keď sme sa stretli so Samušom a Ferim Macfričkins-om okolo piatej pri Umelke, tipovali sme, že nás bude asi 20 – 30. O pol šiestej sme sa plynulo presunuli pred budovu, kde nás už čakalo asi 15 policajtov a redakcia STV. Do 18tej však okrem štábov pribúdali aj ľudia a okolo pol siedmej už bola bilancia asi nasledovná: cca 15 ľudí z médií, cca 15 policajtov a asi 60 ľudí, ktorí nás prišli podporiť. Zaujímavé je, že my traja organizátori sme nemali hosting na Websupport-e, ale hneval nás amatérsky vykonaný zásah, ktorý poškodil dobré meno mnohých firiem hosťujúcich na spomínaných serverov ako aj škoda, ktorá im vznikla. O rok to totiž môžeme byť aj my, ktorí budú poškodení a tiež by sa nám nepáčilo, keby si niekto čítal naše správy či prezeral obchodné tajomstvo. Došli však aj poškodení zákazníci WS. Či už bloggeri (prišiel aj Alian) ako aj webmastri stránok na daných serveroch, či iní. Všetkým chceme poďakovať za účasť! Protest sa niesol v miernom duchu a nebola núdza o vzhliadnutie hesiel ako „nbusr123“ či „blackhole“.

Možno jediná vec, ktorá ma zarazila bolo v niektorých prípadoch prekrútenie skutočností, o čom svedčí aj výrok hovorcu MV SR poskytnutý pre agentúru SITA.

Citujem:


„Nerozumieme tomuto protestu. Pevne veríme, že ani blogeri nemajú záujem obhajovať páchanie trestnej činnosti. Podľa doterajších informácií bol postup polície v súlade so zákonom pod dozorom špeciálnej prokuratúry a najmä so súhlasom súdu,“ reagoval na situáciu hovorca MV SR Erik Tomáš.

Pán hovorca. Odsudzujeme akékoľvek útoky na akýkoľvek server a ani ich nemienime hájiť. Zarazila nás neprofesionalita, s akou boli samotné servre zabavené a škody, ktoré boli spôsobené zodpovednými osobami platených z daní občanov tohto štátu ako aj narušenie ochrany obchodného tajomstva dotknutých firiem, či súkromia zákazníkov WebSupport-u.

Na záver ešte zopár linkov k téme:

Samušove postrehy z akcie
SME.sk – dokonca v tom videu ma môžete vzhliadnuť a počuť 😉
Short info na Markíze
Short info na STV
Short info na TA3

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

4 thoughts to “Pojmy a dojmy z happeningu pred MV SR”

  1. ja som jeden z poskodenych klientov a nebolo mi vsetko jedno. Corwin – preco nadavas na websupport? ako by ti bolo, keby si rano zistil, ze 10 masin na ktorych „stoji“ cela tvoja firma je v rukach policie? Keby im tie masiny vratili len O PAR DNI neskor, cela firma by to mohla zabalit. O zhabani som vedel ako jeden z prvych, volal som hned Misovi co sa deje a nebolu mu to jedno. Ja si myslim ze websupport to po vsetkych strankach zvladol super, pochopili to aj moji klienti co maju u nich hosting a pochopil som to ja. Websupport je jeden z naj hostingov na slovensku a myslim ze aj dlho bude…

  2. dufam ze si to pisal este v zapale hned po akcii 🙂
    fajn zhodnotenie, btw vdaka z atoho popredneho blogera, hned som o par cm vyssi 😛

  3. Suhlasim, zasah policie bol znacne neprofesionalny.
    Co ma vsak zaraza je, ze ako je mozne, ze websupport nemal pripraveny disaster recovery (nechce sa mi hladat slovenske slovne spojenie), a nerozbehal weby inde. Udajne sa Miso chvalil, ze aki su policajti glupi, ze ved v druhej serverovni neboli. Takze rovnaka neprofesionalita je citit aj zo strany websupportu by som povedal.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: