Skip to main content

Synchronizujem, teda som

Žijeme v uponáhľanej dobe a množstvo informácií, ktoré musíme mať v hlave sa neustále zvyšuje. Stane sa tak pomerne ľahko, že občas na niečo zabudneme. Ďaľšou vecou je kontakt s okolím, čo môže byť problém, pokiaľ prídeme o zdroj kontaktov, akými môže byť aj stratený, či ukradnutý mobilný telefón …

 

 

Na tieto veci je veľmi vhodná synchronizácia. Jej potrebu som pocítil už pár rokov dozadu, keď človek pomerne často strieda mobilné telefóny, má rozšírené údaje v kontaktoch a tým pádom kopírovanie na SIM kartu neprichádza v úvahu. Druhým dôvodom je aj zladenie udalostí v kalendári, pripomienok a podobne.

 

Inšpiráciou a nakopnutím, aby som začal konečne synchronizáciu používať bola kampaň slovenskej pobočky Nokie – Slovensko testuje N97, kde bolo jednou z podmienok zaradenia zoznamu potenciálnych testerov registrácia na Ovi.com . Službu som kúsok preskúmal a pozrel, ako je to so synchronizáciou. V editácii profilu som si nastavil môj typ telefónu (Nokia N95 8GB), vyplnil mobilné číslo a dal si zaslať nastavovaciu správu. Tá prišla takmer okamžite a tak som spustil prvý krát synchronizáciu. Rýchlosť pomerne rýchla, keďže som neodosielal ani neprijímal veľké množstvo dát, čo mi mohlo byť v konečnom dôsledku jedno – synchronizujem len keď som doma v rámci WiFi.

 

Je pravdou, že som sa obával nejakej straty dát, našťastie k tomu nedošlo. Výhodou synchronizácie medzi mobilom a Ovi.com je, že dáta máte dostupné kdekoľvek, kde máte pripojenie na internet. Od správy kontaktov a pohodlnej úpravy cez webové rozhranie, vrátane manažovania skupín, je samozrejmosťou aj synchronizácia kalendára. Odkedy mi začali z hlavy vypadávať niektoré dôležité termíny, time-planning v kombinácii Symbian + Ovi.com mi prišla viac než vhod.

 

Synchronizácia a editácia na Ovi.com

 

Samozrejme možností synchronizácie je viacero, mne tento prišiel ako najlepší z viacerých dôvodov. Symbian poskytuje mnoho možností a na Ovi.com je aj store s aplikáciami podobný App-Store od Apple. Myslím, že niečo podobné je aj pre Iphone – budem rád, keď sa podelia so skúsenosťami majitelia týchto zariadení.

 

Ako riešite zálohovanie/synchronizáciu Vy? Využívate? Alebo ani nie?

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

17 thoughts to “Synchronizujem, teda som”

 1. **Odpoveď pre rony:**
  ja som uz davnejsie na nu pozeral, len problem bol ten, ze som nemal wifi a na linux neexistuje dodnes soft dost podobny funkcne PC suite a cez web som nevedel o sync servri ziadnom a googlu neverim. 😀

 2. :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  v roku 2009 objavovat synchronizaciu dat pre mobily?!? 🙂

  Pradavne mobily Nokia uz mali moznost minimalne synchronizovat kontakty. V podstate od toho casu postupne prenasam kontakty vsetkymi svojimi zariadeniami.

  S prichodom Windows Mobile (PocketPC) a softwaru ActiveSync aj na vsetky moje PDA. Kontakty su primarne v pocitaci. Kalendar, ulohy atd. 🙂

  S terajsim iPhone je synchronizacia uz samozrejmost. Proste som to iba zapol 🙂 Okrem toho je v pripade iPhone lepsie pouzit synchronizaciu kalendara pomocou exchange konektoru na Google Calendar a vynechat tak nutnost pripajat iPhone k pocitacu (a iTunes).

  Takze pre tommyhot: ziadny google sync – staci len nakonfigurovat TO, co uz v iPhone je. 🙂 Nekomplikujte si to nezmyslami 🙂

 3. **Odpoveď pre mekelle:**
  u mna neprichadza PC Suite do uvahy uz len z jedneho dovodu … vyuziva to stale .NET framework a neurobili proste este port pre linuxove prostredie i ked uz vysli na trh s linuxovym telefonom (N900 s maemo) a kupili Trolltech, ktory stoji za QT hojne vyuzivanym v linuxe a podporujucim KDE …

 4. Mam iPhone, cize pouzivam na synchronizaciu (telefon->PC) shitny iTunes. Bohuzial na inu lepsiu moznost som zatial neprisiel.

  Ale inak na synchronizaciu eventov a kontaktov (telefon->pc->internet) pouzivam sluzby LIVE ID od microsoftu. V aplikacii Windows Live Mail mam vsetko po kope a pekne synchronizovane 🙂 akurat, ako prostrednik medzi telefonom a internetom zase pouzivam iTunes, kedze aplikacia na synchronizaciu s LIVE ID zatial neexistuje..

 5. naposledy som to aj ja robil, ze zo stareho som backupoval na novy pol terovy disk, ktory urobil papa … tak som si kupil terovy 😀

 6. **Odpoveď pre TaTy:**
  hej, ta synchronizacia v ramci firmy – planujem nieco ked prejdeme konecne na LDAP, aby sme mali veci centralne, kedze nokia umoznuje nastavit typ synchronizacie a podobne.

 7. Ja užívateľ Sony Ericsson X1i som vsadil na spojenie kontaktov, kalendára, poznámok, emailov s Gmail-om za pomoci MS Exchange servera. Navyše využívam aj MS MyPhone, ktorý mi synchronizuje mediálne súbory, nastavenia (registre), SMS a MMS správy a teda pri kúpe nového telefónu, prípadne strate aktuálneho by som už nemal mať vôbec problém.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: