Skip to main content

Je roztrieštenosť dobrá?

Nedávno som našiel niekde na nete článok o všeobecnom pohľade na distribúcie linuxu. Autor v ňom vyčítal až možno prehnané množstvo distier.

Niekto povie, že no a? Ale paradoxne snaha o priblíženie sa k novým užívateľom linuxu však tú priepasť skôr zväčšuje.

S linuxom som prišiel do kontaktu pred viac ako dvoma rokmi. Začal som z ostra na debiane, ktorý som však rýchlo prestal používať ako aj linux samotný, nakoľko nebol podporovaný môj modem Vigor 318 DSL.

V rýchlosti som potom síce odskúšal pár distier, ale ostal som stále na operačnom systéme z Redmondu, nakoľko som potreboval byť online na internete.

O pár mesiacov som pri zmene providera začal na odporúčanie Dragona používať pomerne novú distribúciu založenú na Debiane s názvom Ubuntu. Netrvalo dlho, aby som začal používať toto distro pravidelne.

Postupom času som si začal všímať príchod neustále nových derivátov Ubuntu a podobne, každý derivát sa líšil okrem názvu aj nejakou hlavnou odlišnosťou. Jeden je určený na multimédia, ďaľší na kancelársku prácu, iný zas na výkon.

A pritom by stačilo málo. Dať tieto nápady dokopy a vytvoriť jedno primárne distro namiesto kvanta derivátov, ktoré by pri inštalácii ponúklo typ inštalácie. Od okenného manažéra, cez inštaláciu kodekov a properiátnych programov, cez efekty a drivery až po nastavenia prípadného výkonu.

Uľahčí sa tým samotná inštalácia i čas potrebný na poinštalačné nastavenia a pod., ktoré sú častokrát pre nováčika nočnou morou. Alebo je to zlý nápad?

eMDi

Blogger, webdeveloper, linuxák, F1 Fan

One thought to “Je roztrieštenosť dobrá?”

  1. Ja mam napad =D

    Co keby si sa sem aj trosku rozpisal o linuxe?
    Staci polinkovat a tak…

    Normalne rozmyslam, ze si urobim na magicboxe particiu a dam dalsiu sancu linuxu… Len neviem ktoremu a nechcem tych sanci davat tisic =D

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: